Ait 6501-Van-Mardin-Urfa-Kayseri-Kapadokya-Aksaray Kültür Turu

Oylanmamış 0 yorum
0/5
Misafirlerin 0% tavsiye ediyor

Süre

10 Gün

Tur Türü

Paket Turlar

Grup boyutu

43 kişiler

Lokasyon

Türkiye

Genel Bakış

ÖNEMLİ NOT: Proğramlarımız yurtiçi ve yurtdışı katılımlara müsaittir. Katılımcılar için ADANA HAVALİMANI ve HATAY HAVALİMANI transferleri ve proğramdan bir gün önce ve proğram bitiminden bir gün sonra ek konaklamalar olarak düzenleme yapılmaktadır. Portföyünüze eklediğinizde katılacak misafirlerimizin proğram değişikliği hakkında detaylı bilgileri Ayas Tur Organizasyonluğu Departmanı ile iletişime geçmenizi rica ederiz. Gerekli düzenlemeyi Ayas Tur Organizasyon Departmanı personellerimiz aracılığı ile ayarlaya bilirsiniz..!

1. Gün: Van'a Varış

Havaalanından Varış. Karşılama ve ardından karşılama kokteyli, akşam yemeği ve geceleme için 4*-5* otelimize gidiyoruz.

2. Gün: Van (100km)

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Van Kasteel'de mola veriyoruz. Bu antik Van, bir zamanlar - 3000 yıl önce - Urartu şehri Tuşpa'nın geliştiği yerde duruyordu, ancak Van, bir Ermeni devleti kurmak için burada birkaç savaşın gerçekleştiği Birinci Dünya Savaşı sırasında nihayet yıkıldı.

Van'ın 28 km güneyinde bir sırt üzerinde yer alan ünlü Çavuştepe Kalesi'ni geziyoruz. Bu kale, Urartu uygarlığının mimari ustalığının güzel bir örneğidir. İki kale vardır: yukarı kale ve aşağı kale. Yukarıda bir tapınak kalıntısı, aşağıda ise bir sarayın kalıntıları, bir tapınak kompleksi, kral mezarları ve üzerinde çivi yazılı ölçülerin hala görülebildiği 30 saklama kabının bulunduğu büyük bir gıda deposu bulunmaktadır. Bu kompleks, MÖ 8. yüzyıldan kalma Kral II. Sargon'un "Sardurihurda" kalesi olacaktı.

Ardından Van Gölü'nün ortasında bulunan Akdamar Adası'na hareket ediyoruz. Kırmızı kumtaşından inşa edilmiş, Ermeni stilinde Surp Haç Kubbe Kilisesi'ni görüyoruz. Şu anda yerleşim olmayan Akdamar adası, 1000 yıl önce dini bir merkezdi ve aynı zamanda birkaç yüzyıl boyunca Ermeni Patriğinin ikametgâhıydı. Kutsal Haç Kubbe Kilisesi parça parçadır.genellikle dış duvarlara yerleştirilmiş heykelleriyle tanınır. Ağırlıklı olarak Eski Ahit'ten görüntüler var: Şimşon, Davut, Adem ve Havva, tahtta oturan İsa, İsa'nın çocuğu olan Meryem ve İbrahim'in kurban edilmesi. Abbasi halifesi Muktadir'in kabartmaları da bulunduğu için yapı, Hristiyan ve İslam sanatının harika bir karışımını sergilemektedir. Yüzyıllar boyunca, kilise birkaç kez genişletildi, ben de orada bir kuzey şapeli, büyük bir sundurma ve bir çan kulesi vardı.

Bugünün öğle yemeği, Gevaş'taki Deniz Restaurant'ta sıcacık bir piknikten oluşuyor. Günün sonunda Selçuklu nekropolünü ziyaret etmek ve bir Türk prensesinin güzelliğine hayran olmak için de duruyoruz. Son olarak, akşam yemeği ve geceleme için Van'daki otelimize 4*-5* geri dönüyoruz.

 

3. Gün: Tatvan-Bitlis-Silvan-Dicle-Hassuni-Diyarbakır Mardin(451km)

Oteldeki sabah kahvaltısının ardından çok renkli bir gün için Van'dan ayrılıyoruz. Ge'nin güneyine de onları sürüyoruz.

Türk-Kürt ve Ermeni motifleri ile bunların Farsça motifleri. Meer'den Kuşkunkıran Geçidi üzerinden (2234 m) Tatvan'a yaklaşık 145 km. Ardından Bitlis nehri vadisini takip ediyoruz. Bitlis, Türk tütününün şehridir. Yol üzerinde Dicle'nin bir kolu olan Batman Nehri üzerindeki dünyaca ünlü Malabadi Köprüsü'nde duruyoruz. Köprü 13. yüzyılda Artuklular zamanında yapılmıştır.

Öğle yemeği Asurlular zamanında kurulan ve Büyük İskender'in ziyaret ettiği Silvan-Tigranokerta'da. Burası bir Ermeni kralı olan Büyük Tigran döneminde gelişti. Silvan, Pers İmparatorluğu'nun 2. Schappur döneminde öldürülen 40 Hıristiyan şehit mezarının bulunması nedeniyle Bizanslılar tarafından Martyropolis olarak da anılmıştır. Büyük Konstantin, Silvan Kalesi'ni restore ettirerek askeri garnizon olarak kullanmıştır. Birinci Dünya Savaşı sırasında Mustafa Kemal Atatürk, Rus ordularına karşı savaşmak üzere Silvan'da bulunmuştur. Sonuç olarak Muş ve Bitlis şehirleri yeniden Türk sınırlarına geçmiştir.

Öğle yemeğinin ardından Selahattin Eyyubi Camii, Kesik Minare, Kıldan Kilisesi, Atatürk Müzesi, Temtemburg Mağaraları, Hamido, yaklaşık 300 yalaklı Lodietic evi ve Silvan Kalesi'ni ziyaret edeceğiz. Hassuni ve birkaç çeşme ve su çarkı. Anıt koruma açısından bakıldığında, Avrupa Birliği bu yerdeki ilgi çekici yerlerin restorasyonunu sübvanse etmektedir. Yerel nüfusun kültür ve yaşam stilini tanıma fırsatı yaşayacağız.

Diyarbakır'a vardığımızda surları ziyaret ediyoruz. 5.5 km uzunluğunda, balık şeklinde siyah bazalt taşından yapılmıştır ve Roma dönemine tarihlenmektedir. Burada, Diyarbakır'da Dicle Deltası ve Dicle üzerindeki köprünün fotoğraflarını çekebileceksiniz. Dicle nehri üzerinde baştan aşağı  kadehler ile (şişirilmiş hayvan derisinden yapılan sallar) gezilebilir.

Öğle yemeği, Sasaniler tarafından öldürülen Hristiyan şehitlerin kalıntıları nedeniyle Bizans Şehropolisi olan Silvan'da. Aynı zamanda burası Birinci Dünya Savaşı'nda Ulu önder Mustafa Kemal (Atatürk) önderliğindeki Türklerin ilerlemesi ile Rusları bir süre geri püskürttükleri, Bitlis ve Muş'u rahatlata bildikleri yerdir. Öğle yemeğinden sonra birçok bina, çeşme, su çarkı, kilise ve camiyi ziyaret ediyoruz. Rotamızı Diyarbakır'a yönlendiriyoruz. UNESCO kültürel peyzajının bir parçası olan 5,5 km uzunluğundaki Roma bazalt surlarını ve Hevsel bahçelerini ziyaret ediyoruz. 

Akşam yemeği ve geceleme Mardin'de 4*-5* otelimizde olacaktır.

 

4. Gün: Mardin – Harran – Urfa

Oteldeki sabah kahvaltısının ardından tipik Arap karakterini andıran, dar dik sokakları ve bembeyaz dekore edilmiş evleriyle Mardin şehri programımızda. Ünlü İngiliz tarihçi Arnold Toynbee'ye göre "1950'lerde dünyanın en güzel şehriydi". Sultan İsa Bey Medresesi'nin (1385) çatısından şehri ve Mezopotamya ovasını çok güzel görüyoruz. Ulu Camii ziyaretimizin ardından üzüm bağları ve bahçelerin arasına gizlenmiş, yaşanması zor bir manzarada olan Dier-as-Saffron Manastırı'na hareket ediyoruz. Süryani Ortodoks patriği mezarlarının çoğu burada gömülü olmaktadır. 1933 yılına kadar bu manastır, şu anda Şam'da ikamet eden patriğin de eskiden ikametgahıydı. Öğle yemeğinden sonra Harran'a hareket ediyoruz. Harran, Türkiye'nin en sıcak yerlerinden bir tanesidir. Aynı zamanda iyi yalıtılmış kerpiç kovan evleri nedeniyle en pitoresk köylerinden biridir. Bu doğallığın içeriğinde bir akşam geçirmek için hotelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve geceleme Urfa'da 4*-5* otelde  olmaktadır.

 

5. Gün: Urfa, Unesco dünya mirası –Urfa Arkeoloji Müzesi-Göbeklitepe-Atatürk Barajı- Kâhta

 Kahvaltıdan sonra Hz. İbrahim ile tarihin başladığı Urfa'yı ziyaret ediyoruz. Arkeoloji Müzesi bize tüm yaşanmışları film gibi anlatarak aslında daha fazla bilgi veriyor.

Mezopotamya spesiyaliteleriyle ünlü Göl'de öğle yemeğini yiyeceğiz. Öğleden sonra, son çeyrek asrın, hatta belki de son milenyumun arkeolojik sansasyonu Urfa'ya 15 km uzaklıktaki Göbeklitepe'ye kapsamlı ziyaret ediyoruz! Burası dünyanın bilinen en eski tapınak kompleksidir. Unesco dünya mirasının bu parçası henüz tüm sırlarını açığa çıkarmadığı bilinmektedir. 

Bu ziyaretimizin ardından yaklaşık 100 km yol alarak Adıyaman'a gidiyoruz. KAHTA'da NEMRUT DAĞI'nın eteğinde, şirin bir butik otel'de veya benzeri bir hotelde konaklıyoruz. Nemrut Dağı'nı yerel koşullara bağlı olarak gün batımında veya gün doğumunda ziyaret edeceğiz.
Adıyaman 4*-5* otelde akşam yemeği ve konaklama alıyoruz.

 

6. Gün: Kahta -Nemrut Dağ- Kahramanmaraş-Kayseri (407 km)

Daha gün doğmadan minibüslerle araç içinde kahvaltımızı alarak gezinin en önemli yeri olan Nemrut Dağı'na hareket ediyoruz. Nemrut Dağı'nın (2150m) devasa yaylalarında Kommagene tanrılarının cennetini buluyoruz. Devasa heykeller I. Antiochos (MÖ 69-36) tarafından yaptırılmıştır. Kendini ilahi bulan Antiochos, kendi suretini de dizeye eklemiştir. Antiochos I, babası Mithridates aracılığıyla Pers kralı Darius'un ve annesi Laodike aracılığıyla Büyük İskender'in soyundan gelmektedir. İmparatorluğu Kommagene, Yunanlılar, Romalılar ve Persler arasında bir tampon devlet olduğu söylenilir. Bu nedenle her iki kültür de tanrılara tapan kültür ve inanç olarak bilinir. Bu dağdaki tümülüs hala 160 m yüksekliğinde ve 150 m çapındadır.

Nemrut'a tırmandıktan sonra kahvaltının tadı bir başka geliyor bizlere. Bu gezimizin ardından yolumuzu Karamanmaraş'a doğru çeviriyoruz. Bakır atölyelerini ve baharat pazarını orada gezeceğiz. Daha sonra Antitau Rus Dağları'nın yüksek platosu üzerinden Kapadokya'ya hareket edeceğiz.

Yolda Anadolu Kaplanları olarak anılan, ekonomik açıdan sıcak noktalardan biri olan Kayseri'yi ziyaret ediyoruz. Ulu Cami'yi ve 1276'dan kalma bir Selçuklu türbesinin ders kitabı örneği olan silindirik döner kümbet'i ziyaret ediyoruz. Akşam yemeği ve geceleme Kayseri'de otelde 4*-5*.

 

7. Gün: Kayseri-Kapadokya (160 km)

Oteldeki kahvaltının ardından bu eşsiz bölgeyi tanımak için harekete geçiyoruz. Zamanla rüzgar, yağmur ve sıcaklık farklılıkları gibi hava unsurlarının da etkisiyle peribacaları denilen, çürümüş koniler ve kaya noktalarıyla ay manzarası görünümünde eşsiz bir tüf aşındırma manzarası olan kapadokya güzelliğini seyredeceğiz. Doğal ve sadeliği ile oluşan kaya kiliseleri ve bir birinden güzel freskleriyle Göreme Açık Hava Müzesi'ni ziyaret edeceğiz. Şeytan Vadisi'ne ve Uçhisar ay manzarasına da hayran kalacaksınız. Bu görkemli gezimizin gecesinde Türk folklör dansları eşliğinde lezzetli bir akşam yemeği yiyeceksiniz. Çeşitli animasyonlar ile geceyi tamamlayacaksınız. Geceleme 4*-5* otellerimizde olacaktır.

 

8. Gün: Kapadokya (100km)

Oteldeki Açık büfe kahvaltının ardından Ürgüp'ün antik evlerini gezerek Güller Vadisi, Develer Vadisi, Meryem Ana Vadisi boyunca devam edeceğiz.

Daha sonra çeşitli eski zanaatları keşfedeceğiz. Halılar ve düğümler, göçebe kültürü nesneleri, oniks atölyesi gibi hiç göremeyeceğiniz kalıntılar eşliğinde gezimize devam edeceğiz.

Öğle yemeğinde Kızılırmak'ın güzel manzarası eşliğinde yöresel bir lezzet olan 'Çömlek Kebabı' yiyeceğiz.

Öğle yemeğinden sonra, Mustafapaşa olarak adlandırılan eski Sinassos'u ziyaret ediyoruz, ki burası Yunan tarih kitaplarında bilinenlere tanıklık etmektedir. Daha sonra Soğanlı'ya doğru yola çıkıyoruz, Erciyes ve Hasandağ yanardağları bizi hiç gözden kaçırmıyor.

Akşam yemeği ve geceleme cazibeli 4* veya 5* butik otelimizde.

 

9. Gün: Kapadokya-Peristrema Vadisi – Ihlara-Güzelyurt –Hasan Günü

Oteldeki sabah kahvaltısının ardından İpek Yolu'ndan Ağzıkarakan Kervansaray yolu develeri, katırları ile sizleri karşılıyor.

Kapadokya'da 40'tan fazla yer altı şehri vardır. Perslerin ve Arapların akınları sırasında depo ve sığınak olarak kullanılmışlardır. Her şehir birkaç tünel, hava değişimi için bir havalandırma bacası, birkaç oda, depolama alanları, yağmur çukurları içerir. Girişler bir değirmen taşı ile kapatılmıştır. Bugün Saratlı yer altı şehrini ziyaret ediyoruz.

Saratlı Yeraltı Şehri sakinleriyle Alevi şarabı tadımı.

Alevilik, Bektaşilik ve Tasavvuf, Ali'yi, Muhammed tarafından kendisine taşınan mistik bilgiye ve İslam'ın ezoterik yorumuna açılan kapı olarak görür. Türkiye nüfusunun yaklaşık dörtte biri Alevidir. Alevilik, İslam'ın yumuşak tarafı olan Şii İslam içinde bir harekettir. Doğruları, yasalara ve düzenlemelere çok daha az, din, ırk, köken ve cinsiyete bakmaksızın diğer insanlara saygı gösterilmesi üzerinedir.

10. Muharrem, Aşure Günü: Hz. Muhammed'in küçük oğlu Hüseyin bin Ali Kerbela'da öldürüldü.

Peristrem Vadisi - Kanyon'da Öğle Yemeği.

Pastoral bir huzur deresi boyunca hafif bir geçit yürüyüşü için Ihlara kanyonuna devam ediyor; Selime-Belisırma-Ihlara, ilkel kaya kiliseleri ile Hristiyanlığın erken dönemine ait yerleri geziyoruz. Akşam yemeği ve konaklama için Kapadokya 4*-5* otelimize dönüyoruz.

 

10. Gün: Dönüş yolculuğu Kapadokya-Avrupa

Oteldeki sabah kahvaltının ardından ne yazık ki bugün bu özel yolculuk sona eriyor ve kahvaltı ve fıstıklı Türk baklavasından sonra uçağa binip evimize dönüyoruz.

Fiyat

• Ayas İsos Turizm (Ayas Turizm) Tur Fiyat Listesi için bizimle irtibata geçmenizi rica ederiz: Türkiye'de Ayas İsos Turizm'den (Ayas Turizm) Seyahat Ürünleri, Transfer veya diğer hizmetler için bizimle irtibata geçmenizi rica ederiz.(Turlar, Grup Turları, Tatil imkan ve fırsatları, Tur organizatörlüğü, Tur operatörlüğü Ayas Turizm ayrıcalığı ile sizlere imkan sunarız.) goayas.com sayfası üzerinden partner formuna ulaşa bilirsiniz.

• Veya başka istekleriniz, özel koşullarınız ve fiyat hakkında kampanyalarımız için lütfen mail atınız. (partner@goayas.com)

 

Yorumlar

• Özel gruplar için hareket tarihi ayarlanabilir.

• 23 kişiden fazla kapalı gruplar, kültür dernekleri üyeleri, öğrenciler, öğretmenler, engelliler ve refakatçileri için özel fiyat bilgi doğruluğuna göre uygulanır.

• Özel koşulları ve fiyatları öğrenmek için lütfen e-mail gönderiniz. (partner@goayas.com)

 

Partnerler için Grup Turları Ödeme Koşulları.

• Özel gruplar için % 50 satış fiyatı üzerinden belirlenir. Partnerlerimiz satış bedelinin üzerinden ilk ödemeyi tur başlangıç gününden önce yapmakla yükümlüdür. Diğer kalan ödemeyi tur ortasında yapmakla yükümlüdür. Aksi halde tur yarıda bırakılıp tarafınızca dava süreci başlatılacağı gibi tur gerçekleşmeyecektir.

• Tura katılan misafirlerin en az kişi sayısı sezon aylarına göre değişir. Minimum sezon dışı aylarda belirtilen kişi sayısı ise 15 pax olarak belirtilmiştir.

• Sezon ayları 15 Nisan’dan 15 Eylül arası YAZ SEZONU, 16 Eylül’den 14 Nisan arası KIŞ SEZONU olarak çizelgemizde alınmaktadır.

 

İsteğe bağlı geziler

• Kapadokya'nın sıcak hava balonunda havadan keşif imkanı.

 

Fiyata Dahil Olanlar

• Şehirlere göre 4* (veya 5*) şirin otellerde 10 gün 9 gece yarım pansiyon konaklama.

• İlk akşam akşam yemeği ve son gün kahvaltı.

• 9 gün spesiyaliteli restoranlarda öğle yemeği.

• Türkiye'de ulaşım.

• Programlı ziyaret edilen müzelerin giriş ücretleri.

• Türk Gecesi eşliğinde akşam yemeği

• Profosyonel Turist Rehberi Hizmeti

 

Fiyata Dahil Olmayanlar
• Otel ve restoranlarda alınan içecekler,
•Müze ve Ören Yerleri giriş ücreti 
• İsteğe bağlı geziler, içki parası
• Avrupa'da ulaşım,
• Avrupa/Türkiye dönüş uçak biletleri,
• Havaalanı vergisi,
• Sigorta.

 

Temalar

Tarih ve Kültür
Aile ve Çocuklar
Lüks ve Konfor
Yiyecek ve İçecek
Otel ve Konaklama
Ulaşım ve Transfer

Tur Süresi

5 Gece ve Üzeri

Ulaşım Tipi

Otobüslü
Uçaklı
Bölge Buluşmalı

Tur Konumu

Yorumlar

0/5
Oylanmamış
dayalı 0 Yorum
Mükemmel
0
Çok İyi
0
İyi
0
Kötü
0
Çok Kötü
0
Yorum Yok
Yorum yazmak için giriş yapınız

Ayas Turizm Doğrulandı

May 2021 'dan beri üye

Mesaj kutusu
₺60.010 başlayan fiyatlar

Ekstra Fiyatlar:

({{type.price_type}})
{{type.price_html}}
({{type.price_type}})
{{ type.price }}%
{{ formatMoney(type.price) }}
  • {{total_price_html}}
  • {{pay_now_price_html}}
başlayan fiyatlar
₺60.010
0 Yorum
Mesajlar {{unread_count}}
... ile mesajlaş {{currentConversation.display_name}}
{{chat.display_name ? chat.display_name[0] : ''}}

{{chat.display_name}}

Siz: {{chat.last_message.content}}

{{chat.unread_count }}